Zpracovatelský průmysl se potýká s problémy

Špatný rok 2023

Už od počátku roku 2023 to se zpracovatelským průmyslem nevypadalo dobře. Průmyslu jako takovému se v České republice v letošním roce příliš nevede a roste jen mírně. Největší růst přitom vykazují automobilky, které začaly po ukončení krize s čipy a náhradními díly zase naplno vyrábět, takže jejich čísla šla rychle vzhůru – u ostatních druhů průmyslu je ale letos růst jen pozvolný a velmi malý (a to v řádu pár procentních bodů).

Zpracovatelský průmysl

Jak asi víte, růst či pokles se v průmyslu a výrobě hodnotí podle takzvaného indexu nákupních manažerů (PMI). Tento index nám přesně napovídá, jak se kterému sektoru vede, jaká je aktuální hodnota, jak se změnila oproti předchozímu období a jaká je očekávaná budoucí hodnota. S tímto indexem nákupních manažerů (PMI) se operuje i na burzách, takže jde o velmi důležitý ukazatel. A pro podniky je to jasná odpověď na to, jak se jim vede a zda je to dobré nebo špatné.

Co se týká zpracovatelského průmyslu v České republice, není index nákupních manažerů (PMI) příliš dobrý. Poslední hodnoty z jara letošního roku totiž ukázaly, že zpracovatelský průmysl klesá až k hodnotě okolo 42 bodů.

Bodové hodnocení

Co značí, když se zpracovatelský průmysl dostal na 42,8 bodů, což se mu stalo v dubnu? Šlo o nejhorší výsledky od května roku 2020 a i v březnu letošního roku byly jeho výsledky ještě o trochu lepší – a to 44,3 bodu. Ani jedno číslo ale není příliš dobré. Obě hodnoty totiž ukazují, že zpracovatelskému průmyslu se příliš nedaří.

Podstatná je v tomto bodovém hodnocení u indexu nákupních manažerů (PMI) hodnota 50 – pokud je číslo vyšší, značí to růst, pokud nižší, znamená to pokles. A od počátku roku jde zpracovatelské odvětví v České republice níž a níž.

Důvody poklesu

Proč se zrovna zpracovatelství od počátku roku 2023 tak nedaří? Čím to je? A obecně, proč se českému průmyslu daří v letošním roce tak mizerně? U zpracovatelského průmyslu jsou příčiny poklesu velmi dobře prokázané.

Jde o dva hlavní důvody, které táhnou čísla dolů – zaprvé je to značným poklesem zakázek, protože zkrátka poklesla poptávka po produktech z tohoto odvětví. Zadruhé jde o vysokou inflaci. Ta těžce dolehla na všechna výrobní odvětví, protože jim stoupaly náklady, ale zákazníci přitom začali šetřit a nakupovali méně. Kvůli tomu prokazatelně poklesly i skladové zásoby a vyrábělo se méně.

S tím bohužel souvisí i vyšší míra propouštění, která není ničím nečekaným – v tomto sektoru ubývají zaměstnanci už zhruba půl roku.

Přečtěte si také Rozmach technologií v 21. století nebo Průmysl a lidé – jak přilákat nové síly?

Fotografie